Kategoriler
 
Eser Adı İKTİSAT TARİHİ    2. BASKI
Yazar / Yazarlar John Kenneth Galbraith
Çeviren Müfit Günay
ISBN 978-975-298-133-X
Sayfa Sayısı 279
Boyut 135 x 210
Fiyat 20,00 TL
 
Yaşayan en tanınmış ve saygıdeğer iktisat tarihçilerinden olan John Kenneth Galbraith, meslekten okuyucular kadar genel bir okur kitlesini de gözeterek kaleme aldığı bu kitabında, Antik Yunan’dan modern refah devletine kadar uzanan bir tarih eğrisi boyunca insanlar, topluluklar ve ülkeler arasındaki tecimsel ilişkilerin özlü bir dökümünü veriyor. Tarihin onu oluşturan özgül koşullardan bağışık biçimde anlaşılamayacağını savunan Galbraith, iktisat tarihini de o fiziksel çerçevenin bütünlüğü içinde değerlendiriyor. İktisatın tarih içinde geçirdiği dönüşümden bir bilim olma iddialarına, içinde yaşadığımız dünyayı biçimlendiren doğrudan ve dolaylı etkilerine kadar birçok konuda okurun bakışını derinleştirecek temel bir başvuru kaynağı.
 
iktisattarihi.jpg
Yazarı: JOHN KENNETH GALBRAITH

Harvard Üniversitesi, Paul M. Warburg iktisat profesörüdür. 1908’de Kanada’nın Ontario kentinde doğdu. Üniversiteyi Kanada’da tamamlayıp California Üniversitesi’nde doktora yapmasının ardından, önce burada, sonra da Harvard ve Princeton’da ders verdi. II. Dünya Savaşı sırasında, ‘savaş zamanı fiyat kontrolü’nden sorumluydu ve bu nedenle Özgürlük Madalyası ve Başkanlık Liyakat Sertifikası aldı. Demokratik Parti’yle yakın bir ilişki kurdu. 1961’den 1963’e kadar Hindistan’da büyükelçilik yaptı. American Academy of Arts and Letters’ın başkanlığını yaptı. American Capitalism, Affluent Society, The Liberal Hour gibi eserlerin yanı sıra çok satan iki de romanın yazarıdır.

İngilizceden çeviren: MÜFİT GÜNAY

Ankara İktisadi Ticari İlimler Yüksek Okulu Dış Ticaret Bölümü’nü bitirdi. Yayımlanmış çevirileri şunlardır: Göçebeler ve Osmanlılar; Rudi Paul Lindner (İmge Yay.), Hindistan Tarihi; Hermann Kulke-Dietmar Rothermund (İmge Yay.), Modern Japonya’nın Doğuşu; Janet E. Hunter (İmge Yay.), Kalem ve Kılıç; Leonard M. Dudley ( Dost Kitabevi Yayınları), Hint Avrupalıların İzinde; J. P. Mallory ( Dost Kitabevi Yayınları), Hitit Dünyasında Yaşam ve Toplum; Trevor Bryce( Dost Kitabevi Yayınları), Hain Bir Avrupalının İtirafları; Jan Myrdal ( Türkiye İş Bankası Yay.), Evliya Çelebi’nin İstanbulu; John Freely ( Yapı Kredi Yayınları), Türk Sanatında İkonografik Motifler; Emel Esin ( Kabalcı Yayınevi), Post-Liberalizm; John Gray ( Dost Kitabevi Yayınları).

İçindekiler

Teşekkür

1. Genel Manzara
2. Adam’dan Sonra
3. Uzun Süren Ara
4. Tüccarlar ve Devlet
5. Fransız Tasarısı
6. Adam Smith’in Yeni Dünyası
7. Arıtma, Doğrulama ve İsyan Tohumları
8. Büyük Klasik Gelenek, I: Sınırların Etrafında
9. Büyük Klasik Gelenek, II: Ana-Akım
10. Büyük Klasik Gelenek, III: İnancın Savunusu
11. Büyük Saldırı
12. Paranın Bireysel Karakteri
13. Amerikan Sorunları: Ticaret ve Tröstler; Zenginleştirilenler ve Zenginler
14. Tamamlama ve Eleştiri
15. Büyük Bunalım’ın Asıl Etkisi
16. Refah Devletinin Doğuşu
17. John Maynard Keynes
18. Mars’ın Onayı
19. Yakıcı Öğle
20. Alacakaranlık ve Akşam Çanı
21. Geleceğin Aynası Olarak Bugün, I
22. Geleceğin Aynası Olarak Bugün, II

İsim Dizini
 
Bu kategoriye ait ilginizi çekecek diğer kitaplar
Web Tasarım: AdaNET